
Jakub Chmielniak
styczeń 17, 2020
20 min
Jakub Chmielniak
styczeń 17, 2020
20 min
Denacjonalizacja pieniądza Friedricha Hayeka – vlog
Napisana ponad czterdzieści lat temu rozprawa o pieniądzach i wolności osobistej, inspiruje dziś miłośników kryptowalut na całym świecie. Jeśli ciekawi cię dlaczego zainspirowała i mnie, posłuchaj vloga, w którym czytam swoje wprowadzenie, jak i pierwsze rozdziały książki.
Pierwszy polski przekład pracy Friedricha Augusta von Hayeka opublikowanej pierwotnie w 1976 i 1978 (wersja poszerzona) roku przez londyński Institute of Economic Affairs. Autor w swoim dziele przedstawia koncepcję zniesienia rządowego monopolu na emisję pieniądza oraz kreśli wizję spontanicznego ładu ekonomicznego, w którym wiele równoległych walut emitowanych przez prywatne, nastawione na zysk podmioty konkuruje o względy użytkowników. Dowodzi, że implementacja jego projektu mogłaby nie tylko stworzyć stabilny system walutowy, lecz także przyczynić się do zabezpieczenia ludzkiej wolności przed tyrańskimi zakusami rządów. Polskie wydanie otwiera moje wprowadzenie zatytułowane „Friedrich August von Hayek i proroctwo kryptowaluty”. Książkę znajdziecie w wydawnictwie Animi2.
Dla wszystkich zainteresowanych książką, nakręciłem vloga, w którym czytam w mojej opinii znaczące i inspirujące fragmenty. Jeśli jesteście ciekawi o czym jest książka i jak może zainspirować do dalszych poszukiwań w temacie kryptowalut – zapraszam do oglądania.
Sprawdź też
KORONAWIRUS – Czy Lethe przetrwa? – vlog
Cały czas mierzymy się z pandemią, która ogranicza działania niektórych przedsiębiorstw. Jak jest z Lethe? Obejrzyjcie mój vlogowy materiał do końca!
Jakub Chmielniak
2 min
26 października 2020
Prezydent Bielska Białej, Jarosław Klimaszewski, o tym dlaczego lokalna polityka jest ważna
Gościłem już biznesmenów, youtuberów, aktorki, pisarzy, fitnessiary, ale Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, prezydent mojego miasta, to pierwszy polityk, z jakim miałem okazję na serio porozmawiać.
Jakub Chmielniak
2 min
29 lipca 2020
Pozdrowienia z Popielnika. Stanisław Butowski o Ziemiach Odzyskanych i swoim debiucie literackim
Staszek to z wykształcenia językoznawca, pracuje jako tłumacz i akademik. Po dyletancku uprawia muzykę, filozofię i badania nad pismem. Wychował się i mieszka w Warszawie, emocjonalnie związany z „Pomorzem Tylnym”. Dobrze czuje się na uboczu. Prowadzi bloga literackiego pod nazwą „Butowski, jak buty” w serwisach Facebook i Tumblr.
Jakub Chmielniak
2 min
30 czerwca 2020
Najsympatyczniejsza MISTRZYNI ŚWIATA opowiada o tańcu, chorobie i fitnessie – KASIA DZIURSKA
Kasia Dziurska, mistrzyni świata i Europy w sportach sylwetkowych, finalistka Dance, Dance, Dance oraz Tańca z Gwiazdami, a także autorka książki o Hashimoto i SIBO.
Jakub Chmielniak
2 min
22 czerwca 2020